Mitä Future Forum 2018 tarjosi? Kurkista hetkeksi tapahtumaan.
Tunnelmia tapahtuman paneelikeskustelusta.
”Rohkeus, asioihin tarttuminen ja kansainvälistyminen joka puolella yhteiskunnassa on isona trendinä. Yritykset ja organisaatiot eivät pärjää ilman, että ne globalisoituvat ja menevät rohkeasti markkinoille.” Hannu Syrjälä CEO Berggren
Mitä tapahtumasta jäi mieleen? Katso nostot pääpuheenvuoroista.
"Hienoa että Berggren on ottanut roolin mielipidevaikuttajana! Loistavaa! "
"Brändin yhdistäminen oli oiva veto! Lisää tätä!"
"Asiaosuus mukavan napakka, verkostoitumiselle riittävästi aikaa."
SUOMEN PANKIN PÄÄJOHTAJA
Olli Rehn on Suomen Pankin pääjohtaja ja johtokunnan puheenjohtaja.
Rehn on toiminut pitkään eurooppalaisissa ja kansainvälisissä tehtävissä. Hän oli Euroopan komission varapuheenjohtaja 2011–2014. Rehn toimi elinkeinoministerinä Sipilän hallituksessa 2015–2016.
Rehn on Oxfordin yliopistosta valmistunut filosofian tohtori, pääaineenaan kansainvälinen talous.
TOIMITUSJOHTAJA, BERGGREN
Hannu Syrjälä on Berggrenin toimitusjohtaja. Hänellä on yli 20 vuoden kokemus asiantuntijaorganisaatioiden johtamisesta useissa eri maissa. Kansainvälisen ja strategisen liiketoimintajohtamisen ohella Hannu on perehtynyt erityisesti innovaatioiden ja tuotekehityksen johtamiseen.
Hänellä on vahvaa osaamista erityisesti tietohallinnon, ICT:n ja healthcare-aloilta. Hän tuntee niin globaalien suuryritysten kuin start up -yritystenkin liiketoimintahaasteita ja vaikuttaa usean suomalaisyrityksen hallituksessa.
Ennen siirtymistään Berggrenin toimitusjohtajaksi hän työskenteli johtotehtävissä muun muassa Instrumentariumissa, GE:llä ja Tiedolla.
BUSINESS FINLANDIN PÄÄJOHTAJA
Pekka Soini toimii innovaatiorahoitusta sekä kansainvälistymis-, investointi- ja matkailunedistämispalveluita tarjoavan Business Finlandin pääjohtajana.
Tutkimus- ja innovaationeuvoston sekä useiden muiden innovaatioita ja kasvuyrittäjyyttä edistävien hallitusten ja ohjausryhmien jäsenenä hän on elinkeinoelämän uudistumisen merkittävä vaikuttaja. Hän on nopeiden kokeilujen, ketterän toiminnan ja innovatiivisten hankintojen puolestapuhuja, ja korostaa asiakaslähtöisyyttä ja kansainvälisyyttä kaikessa innovaatiotoiminnassa.
Aiemmin hän on toiminut Nokia Siemens Networksin ja Nokia-konsernin useissa johtotehtävissä.
CVP, MICROSOFT DIGITAL STORES
Tuula Rytilä toimii Microsoftilla Corporate Vice Presidentin roolissa Digital Stores-toiminnoissa USA:ssa. Hän on vahva naisjohtaja, jolla on monipuolinen kansainvälinen markkinoinnin kokemus Nokialta ja Microsoftilta.
Tuula toimii sponsorina Microsoftin ”Women of Marketing Consumer Business” -verkostossa, jonka tarkoituksena on kasvattaa naisten uramahdollisuuksia.
Tuulan kansainvälinen kokemus johtotehtävistä tekee hänestä moniosaajaan, jolla on laajaa ymmärrystä markkinoinnista, brändäyksestä, asiakkaista ja strategioiden toteuttamisesta.
DNA:N HALLITUKSEN PUHEENJOHTAJA
Pertti Korhonen toimii hallitusammattilaisena, neuvonantajana ja sijoittajana useissa kasvu- ja listatussa yhtiössä ja hänellä on pitkä kokemus ylimmän johdon tehtävistä usealla toimialalla.
Hän toimii tällä hetkellä mm. DNA Oyj:n ja Business Finlandin hallituksen puheenjohtajana sekä Climate Leadership Coalitionin hallituksen jäsenenä.
TOIMITUSJOHTAJA, ZEF OY
Jaakko Alasaarela on yrittäjä ja Suomen parhaaksi työpaikaksi (GPTW) palkitun ZEF Oy:n toimitusjohtaja sekä Sinä pystyt! -kirjan kirjoittaja.
ZEF on kansainvälisesti toimiva suomalainen ohjelmistoyritys, joka on tunnettu vaalikoneistaan. ZEF on esimerkki yrityksestä, jossa IPR:n globaali suojaaminen on alusta alkaen ollut yksi yrityksen kivijaloista.
VICE PRESIDENT OF RESEARCH AND DEVELOPMENT,
M-FILES
Veikko Juusola johtaa M-Filesin tuotekehitysosastoa. Hänellä on yli 20 vuoden kokemus monenlaisista ohjelmistoalan tehtävistä, kuten ohjelmistokehityksestä, tiimien ja projektien hallinnasta sekä erittäin suurten teknologiaohjelmien hallinnasta.
Ennen M-Filesille tuloaan Veikko työskenteli Nokia Corporationin ohjelmapäällikkönä.
GLOBAL IPR SPECIALIST, FISKARS CORPORATION
Teija Kopio toimii Fiskars Groupin IPR-asiantuntijana vastuualueenaan IPR:ien globaali hallinnointi, IPR-strategiat,
-prosessit ja -ohjeistukset.
Ennen Fiskarsia hänelle on kertynyt pitkä kokemus IPR-asioiden hoidosta eri näkökulmista niin Nokian kuin Keksintösäätiön palveluksessa.
Lisäksi hän on Suomen Anti-piratismiyhdistyksen hallituksessa sekä Keskuskauppakamarin IPR-valiokunnassa että liiketapalautakunnassa.
HEAD OF LICENSING AND INTELLIGENCE OPERATIONS, NOKIA TECHNOLOGIES
Sonja London toimii Nokian patenttiyksikössä lisensoinnin parissa vastaten patentti-, tavaramerkki- ja teknologialisensoinnin operaatioista ja sopimuksista. Hänellä on laaja kansainvälinen kokemus lisensointiliiketoiminnasta ja immateriaalioikeuksien kaupallistamisesta.
Sonja London on Licensing Executives Society Scandinavian presidentti ja ollut hallituksessa jäsen jo vuodesta 2013. Hän toimii hallituksen jäsenenä ja neuvonantajana FusionLayer Oy:ssä ja 21TDMC Group Oy:ssä.
UUTIS- JA AJANKOHTAISOHJELMIEN TUOTTAJA JA JUONTAJA
Uutis- ja ajankohtaisohjelmien toimittaja ja juontaja Annika Damström on varsinaisen työnsä ohella juontanut lukuisia asiantuntijatapahtumia, moderoinut paneelikeskusteluja ja vaalipaneeleja, ja toiminut non-profit tapahtumien vetäjänä.
Suuren yleisön tietoisuuteen Annika tuli Ylen Aamu-tv:n juontajana. Aamu-tv:stä matka jatkui A-studioon, joka on nyt hänen kotitoimituksensa.
Tilaa uutiskirjeemme
Tilaa uutiskirjeemme ja pysyt ajan tasalla tapahtumistamme.