Keskisuomalainen yhtiö Technosmart Oy on erikoistunut huoltovarmuuskriittisten ja tietoturvallisten järjestelmien toimittamiseen. Yhtiö hakee tällä hetkellä päämäärätietoisesti kansainvälistä kasvua. Berggrenin Brand Hunt® -palvelun avulla Technosmartille määriteltiin selkeät askelmerkit brändäykseen ja tuotemerkkien rekisteröintiin muun muassa Yhdysvaltojen markkinoiden avausta varten.
Technosmart on perustettu vuonna 1999 ja sen juuret nivoutuvat erityisesti telematiikan ja polttoainejakelun ympärille. Tänä päivänä Technosmartin kehittämät järjestelmät tarjoavat ratkaisuja polttoainejakelun lisäksi esimerkiksi käyttöomaisuuden hallintaan ja turvalaitteiden rekisterin ylläpitoon. Päätoimipiste sijaitsee Jyväskylässä ja toinen toimisto Helsingissä.
– Olemme tällainen keskikokoinen suomalainen yritys. Vuosittainen liikevaihtomme on noin kolme miljoonaa euroa ja työllistämme yhteensä noin 20 henkilöä. Olemme myös IBM:n ja Red Hatin partneri ja maahantuomme IDEX Corporationin polttoainejakeluun liittyviä tuotteita, summaa Technosmartin Business Development Manager Patrick Ihalainen.
Tällä hetkellä Technosmartin suurimpia asiakkaita ovat muun muassa Puolustusvoimat, Koiviston auto ja Würth. Puolustusvoimien ja Koiviston auton kanssa yhteistyö keskittyy polttoainejakeluun ja Koiviston auton kanssa myös ajoneuvojen ja varikkotoiminnan hallinnan kokonaisvaltaiseen tukemiseen. Würthille Technosmart on toteuttanut turvalaitteiden ylläpitoon keskittyvän rekisterin, joka tukee laitehallintaa aikataulutettujen tarkastusten ja valvotun seurannan avulla.
– Asiakaskuntamme on hyvin turvallisuustietoista. Yrityksemme on Supon auditoima ja koko henkilöstöllemme on teetetty turvallisuusselvitykset. Kaiken mitä teemme, teemme turvallisuus edellä. Se on ihan pakko, pienissäkin asioissa, Ihalainen painottaa.
Berggrenin Brand Hunt -palvelun tavoitteena on tehdä brändiin liittyvän IPR-potentiaalin tunnistamisesta helppoa. Prosessin aikana muodostetaan selkeä kokonaiskuva yrityksen immateriaalioikeuksien nykytilasta ja kehitystarpeista suhteessa yrityksen tavoitteisiin. Palvelun hinnoittelu on kiinteä ja koko prosessi selkeästi Berggrenin puolelta fasilitoitu. Technosmartin Brand Hunt -prosessi keskittyi nimenomaan kansainvälisen kasvun tukemiseen.
– Koko homma lähti liikkeelle siitä, kun noin puolitoista vuotta sitten pidimme Kalifornian osavaltion edustajille demon, jossa kävimme läpi palvelutarjontaamme. Sen myötä aloimme kartoittaa tilannetta Yhdysvalloissa tarkemmin. Suomessa meidän on ollut helppo toimia, mutta sitten kun ollaan tässä vaiheessa, että haetaan kansainvälistymistä, niin siinä onkin jo aika monta kommervenkkiä, Ihalainen hymyilee ja jatkaa:
– Olimme juuri tekemässä Berggrenin kanssa patenttihakemusta, kun mainitsimme, että voisimme tarvita apua myös tuotemerkkien kanssa. Berggreniltä kerrottiin, että heillä on tällainen uusi konsepti kuin Brand Hunt ja sen kautta voisimme käydä läpi ne tuotemerkit, joita tarvitsisimme. Prosessi oli mielestämme varsin kohtuuhintainen ja päätimme lähteä siihen mukaan, Ihalainen muistelee.
Brand Hunt -prosessi alkoi yhteisellä aloituspalaverilla, jossa käytiin läpi lähtötilanne ja Technosmartin kansainvälistymiseen liittyvät tavoitteet. Aloituspalaverin jälkeen Technosmart teki tarvittavat sisäiset päätökset, joita seurasi follow up -palaveri Berggrenin kanssa. Lopuksi Berggren esitteli prosessin tuloksena syntyneen kokonaisvaltaisen raportin.
– Kansainvälistymisen myötä valvoja.com -palvelumme haluttiin lähteä uudistamaan isommaksi kokonaisuudeksi. Silloin se piti myös tuotteistaa uudestaan. Uudeksi nimeksi valikoitui TS Aware. Halusimme saada varmuuden siitä, että jos lähdemme viemään TS Awarea asiakaskuntaan uutena tuotteena, niin se tehtäisiin oikein ja meillä olisi tarvittavat tuotemerkit. Tämä oli meidän näkökulmastamme se isoin fokus, Ihalainen sanoo.
Tavaramerkeille määriteltiin prosessin yhteydessä vielä erikseen tarvittavat ja ennen kaikkea riittävät markkinakohtaiset tavara- ja palveluluokat. Oikeiden luokkien valitseminen on tärkeää, jotta tuotemerkkien ylläpito on sujuvaa myös tulevaisuudessa.
– En olisi itse ehkä osannut ajatellakaan tätä, että jos lähden rekisteröimään tavaramerkkiä Yhdysvaltoihin ja yliammun luokituksen kanssa, niin siitä voisi koitua tulevaisuudessa haasteita. Jos sanoisin, että yrityksemme on vaikkapa turvakameravalmistaja ja saisimme tuotemerkin sillä toimialaluokituksella rekisteröityä, voisi joku riitauttaa rekisteröintimme myöhemmin, jos emme koskaan olisi käyttäneet sitä Yhdysvalloissa kyseisen määritelmän mukaisesti. Tämä on yksi esimerkki niistä pienistä spesifeistä asioista, joita kävimme raportin mukaan läpi, Ihalainen kiittelee.
– Teimme aika paljon jumppaa esimerkiksi sen suhteen, että luokat todella ovat sellaisia, joita tarvitsemme ja joiden ylläpitäminen on realistista myös pidemmässä juoksussa. Se taas mahdollisti sen, että meillä oli koko ajan todella hyvä käsitys hinnoittelusta. Kun lähdimme operatiiviseen toteutukseen, oli meillä hyvä kustannusarvio siitä, mitä tuleman pitää. Prosessi oli todella läpinäkyvä, Ihalainen kiteyttää.
Tällä hetkellä TS Awarelle on rekisteröintiprosessissa tarvittavat tavaramerkit ja valmistautuminen viralliseen julkaisuun on vauhdissa. Asiakkaat ovat päässeet jo testaamaan järjestelmän betaversiota. Yhdeksi Brand Hunt -prosessin merkittävistä eduista Ihalainen nostaa kolmannen osapuolen ohjaaman ja valvoman aikataulun. Kiireisen arjen keskellä moni asia olisi voinut muuten jäädä roikkumaan tai kokonaan tekemättä.
– Brand Hunt rytmitti tekemistä. Siitä oli hyötyä, että meillä oli niin sanotusti pakotettu aikataulu käydä läpi tiettyjä asioita. Se oli tosi hyvä asia, koska kaikilla on paljon kaikkea koko ajan. Kun mukana on kolmas osapuoli, on momentum helpompi saada pidettyä yllä ja onnistumisen mahdollisuus kasvaa, Ihalainen summaa.
Asiantuntijapalvelun hyödyntäminen myös konkreettisesti säästi Technosmartin henkilöstön työaikaa, kun selvitystyöhön ei tarvinnut irrottaa omaa väkeä. Jos selvitystyö olisi tehty itse, olisivat siihen käytettyjen työtuntien kustannukset todennäköisesti nousseet yli Brand Hunt -prosessin kiinteän hinnan.
– Jos olisimme itse lähteneet selvittämään näitä asioita, niin meidän olisi pitänyt ensimmäisenä selvittää se, mitä meidän pitää ylipäänsä selvittää. Toisaalta taas voi miettiä, kuinka paljon säästöjä voi tulla siinäkin, ettei astu miinaan esimerkiksi jonkin uuden lanseerauksen kanssa, vaan voi lähteä turvallisin mielin liikkeelle, Ihalainen kuvailee.
Berggrenin toteuttamana selvitystyö tehtiin paitsi tehokkaasti, niin myös vankalla ammattitaidolla. Sisäisten päätösten tekeminen oli Technosmartille helppoa, kun niiden tueksi oli saatavilla riittävästi tietoa ja ammattilaisen antamat suositukset.
– Selvitystyössä hyödynnettiin todella paljon sellaista Berggrenin osaamispääomaa, jonka hankkiminen muuten olisi hankalaa ja kallista. Luulen, että moni firma saattaa lähteä tekemään tätä “brand hunt” -osuutta itse, mutta joutuu kuitenkin käyttämään jossain vaiheessa juristia. Jos ostat juridisia palveluita erikseen, niin kyllähän juristi tekee kaiken sen, mitä sanot, mutta siinä se. Brand Hunt muistuttaa enemmän sellaista tilannetta, jossa sinulla on kaveri lakifirmassa töissä. Kaveri ei vain tee mitä sanot, vaan vinkkaa, että mitä sinun kannattaisi tehdä, Ihalainen kiteyttää.
Haluatko saman varmuuden omalle brändillesi? Tutustu Brand Hunt -palveluumme.
Asiakaskokemustarinamme on tuottanut puolueettomasti Kokemuksia.fi. Kunkin kokemustarinan on hyväksynyt haastateltu asiakas, eikä Berggrenillä ole ollut mahdollisuutta vaikuttaa tarinan sisältöön.