Skip to main content

Uutiset

2.2.2026

SME Fund 2026 avautuu 2.2.2026 – IP Scan -palvelu tukee pk-yritysten IPR -strategiaa

Sisällysluettelo

    Berggren

    Olemme kansainvälinen täyden palvelun IPR- ja lakitoimisto. Suojaamme, kaupallistamme ja puolustamme asiakkaidemme immateriaalioikeuksia, minkä lisäksi tuemme asiakkaitamme kattavasti heidän jokapäiväisissä lakiasioissaan; sopimuksista tietosuojaan, markkinointioikeuteen, julkisiin hankintoihin ja oikeudenkäynteihin.

    Pk-yrityksille suunnattu Euroopan unionin teollisoikeuksien virasto (EUIPO)n SME Fund avautuu maanantaina 2.2.2026. Rahoituksen avulla yritykset voivat hakea merkittävää rahallista tukea immateriaalioikeuksien eli patenttien, tavaramerkkien ja mallien suojaamiseen kansallisesti, EU:ssa sekä kansainvälisesti - mukana on myös IP Scan -palvelu, joka auttaa tunnistamaan ja hyödyntämään yrityksen aineettomia oikeuksia.

    Tukea voi hakea niin pitkään vuoden 2026 aikana, kun varattuja määrärahoja on jäljellä.

    Mikä on IP Scan?

    IP Scan on asiantuntijan toteuttama esianalyysi, jossa kartoitetaan yrityksen:

      • immateriaalioikeudet (patentit, tavaramerkit, mallit, tekijänoikeudet)
      • riskit ja kehityskohteet
      • konkreettiset toimenpiteet IPR-strategian vahvistamiseksi

    Palvelu tarjoaa selkeän suunnan siihen, miten aineetonta omaisuutta voidaan hyödyntää liiketoiminnan kasvun tukena.

    IP Scan -palvelun hinnoittelu ja käytännöt uudistuvat

    Vuonna 2026 palvelun hinta Suomessa on:

      • 1 700 € (+ alv 25,5 %)
      • SME Fundin korvaus 90 % = 1 530 €

    Käytännössä yrityksen omavastuu jää hyvin pieneksi, mikä tekee palvelusta erittäin kustannustehokkaan tavan kehittää IPR-strategiaa.

    PRH muistuttaa myös sujuvan käsittelyn varmistamiseksi:

      • toimeksiannon aloituksesta tulee ilmoittaa mahdollisimman pian osoitteeseen ipscan@prh.fi
      • raportti ja dokumentit tulee toimittaa tarkastettavaksi viimeistään 5 arkipäivää ennen voucherin päättymistä

    Berggren auttaa IP Scan -toteutuksissa

    Berggrenillä IP Scan -palvelua toteuttavat Arttu Ahava ja Marianna Karjanlahti-Perini, joilla on vahva kokemus pk-yritysten IPR-strategioista ja käytännön suojausratkaisuista.

    Autamme asiakkaitamme koko prosessin ajan:

      • rahoituksen hyödyntämisessä
      • analyysin toteutuksessa
      • konkreettisten toimenpiteiden suunnittelussa

    Jos harkitsette IP Scan -palvelua tai SME Fund -tuen hakemista, autamme mielellämme liikkeelle. Ota yhteyttä asiantuntijoihimme ja varaa aika keskustelulle.